Відзнаки

Нагрудний знак - 15 років Іберіелі 2011Нагороди та відзнаки - форма заохочення людей за видатні заслуги в різних областях діяльності. Нагородні системи діяли в різні періоди існування тієї чи іншої держави, і це являеться своєрідним віддзеркаленням її історичних періодів. У кожної країни своя власна історія військових і цивільних нагородних знаків, яка продовжує свій хід донині, зазнаючи зміни залежно від змін у системі цінностей та рівня розвитку тієї чи іншої держави. Змінюється символіка, способи виготовлення нагородних знаків, ступеня заохочення заслуг, але необхідність у вираженні подяки людям за їх діяльність подібним чином залишається незмінною.

Історія появи відзнак

Ще в давні часи люди встановили необхідність висловлювати свою вдячність членам свого суспільства за певні заслуги у вигляді нагород і відзнак. В античну епоху мали місце бути колективні та індивідуальні військові нагороди. Перші були нагородними знаками у вигляді вінків і корон, які видавалися всім учасникам бойового підрозділу, який відзначився в ході битви. Другі представляли собою відзнаки у вигляді ланцюжків, які носилися на шиї або зап'ясті, і списи.

Особливою різновидом нагороди були нагрудні знаки, так звані фалери. Спочатку вони були позначенням займаної посади, а пізніше стали відмітними знаками легіонерів. Виготовлялися вони з металу, найчастіше з срібла і бронзи, іноді мали позолочене покриття і могли бути виконані в різних формах, наприклад, голови лева або Медузи Горгони. Саме від слова «Фалера» пішла назва, яка виникла в першій половині 19 століття, історичної дисципліни з вивчення орденів, медалей і відзнак - фалеристика.

У середньовіччя, в епоху хрестових походів, в Європі виник новий вид відзнак - орден, їх носили переважно військові, які брали участь у битвах на релігійному грунті. Пізніше, коли час подібної ворожнечі відійшло в минуле, і подібні організації відійшли на державну військову службу, ордена стали невід'ємним відмітним знаком членів армії, що служили на королівській службі. Спочатку такий орден нашивався безпосередньо на одяг і мав вигляд хреста особливої ​​форми. Дещо пізніше до хреста додалася зірка. Їх стали виготовляти з металу, прикрашати різними дорогоцінними каменями і носити на стрічці.

Сучасні системи нагородних знаків

Нагорода - За заслуги в розвитку енергетики УкраїниВ даний час можна виділити наступні нагородні системи:

державні нагороди;

• урядові нагороди;

відомчі відзнаки;

• громадські та інші нагороди.

Отже, кожна система нагород і відзнак відокремленого, тим не менше, для недосвідченого в даній області людини важко в них розібратися. Це викликає плутанину. Тому коротко наведемо визначення кожної системи.

1. Державні нагороди - вища форма заохочення громадян країни за видатні заслуги в різних галузях і областях діяльності (захист Вітчизни, економіка, культура, наука, освіта, мистецтво, охорона життя, здоров'я і прав громадян, державне будівництво і інш.). Державні ордени і медалі видаються разом з відповідним посвідченням і мають свій номер. Ювілейні медалі та нагрудні знаки, що додаються до почесних звань, номерів не мають.

2. Державні нагороди - нагороди, рішення про присудження яких надає безпосередньо президент. Примітно, що на відміну від Росії, на Україні розмежування нагород на державні та урядові відсутня.

Нагороди України можна поділити на три основні категорії: державні, відомчі та громадські.

3. Відомчі відзнаки - нагороди, рішення про яких виноситься федеральними органами виконавчої влади, а беспосередньо на Україні органами державної влади.

Медаль-Агентство спеціальної безпеки4. Громадські нагороди - нагороди недержавного статусу, що присуджуються людині за ті чи інші заслуги громадськими організаціями.

Найбільшу відокремлену групу представляють громадські відмітні знаки, рішення про нагородження якими приймається безпосередньо керівництвом тієї чи іншої організації чи установи. При цьому, незважаючи на недержавний статус подібних відзнак, особливу увагу при розробці їх символіки, форми та технічних критеріїв приділяється їх відповідністю державним нормативам і патентного законодавства. Зважаючи на це виготовлення подібних знаків та нагород, які замовляють в Києві, необхідно довіряти спеціалізованим компаніям, обізнаним у всіх специфічних юридичних тонкощах.

Деякі нагороди недержавного статусу можна виділити в окремі категорії, наприклад, громадські нагороди України, що присуджуються козацтвом чи ордена «За мужність і професіоналізм», створюються Нагородною Всеукраїнською громадською організацією та ін.

Виготовлення нагород і відзнак

Цілком природній э той факт, що статус нагород, безпосередньо впливає на імідж та розвиток компанії виробника. Рішення про присудження урядових і державних нагород, в тому числі деяких військових відзнак, - це прерогатива вищого керівництва країни. Їх виготовлення являє собою строго регламентовану процедуру і здійснюється на спеціалізованих державних підприємствах. У приклад можна привести державні ордени і медалі за заслуги перед Вітчизною, за відвагу, за відзнаку в охороні державного кордону та ін.

Кожна нагорода має строго встановлену відповідність державній геральдиці, яка уособлює собою її правовий статус. Наприклад, державні військові відзнаки мають у своєму оформленні безпосередню вказівку особливостей діяльності того чи іншого військового формування, його завдань і інш.

Незважаючи на те, що відомчі відзнаки та нагороди можуть затверджуватися органами спеціальної компетенції, що не входять ні в одну з трьох гілок влади, вони також мають статус державних. 

Військові відзнаки можуть бути як державними, так і символічними. Останніми є нагрудні знаки на честь пам'ятних або ювілейних дат, право на вручення, яких надається командирам військових частин.

З громадськими нагородами все набагато простіше. Їх виготовлення можна замовити в будь-якій організації, що спеціалізується на випуску подібної продукції. Тим більше що в таких на сьогоднішній день не бракує.

Використання системи нагородження відзнаками в якості заохочення або виділення людей і їх діяльності в тому чи іншому співтоваристві (культурне товариство, клуб, асоціація, фонд, спілка тощо) практикується вже давно. Але останнім часом з розвитком корпоративної етики та культури спостерігається активна тенденція з боку різних організацій і компаній встановлювати свої власні нагородні системи. Їх головна мета - стимуляція персоналу, надання знаків уваги і визнання заслуг своїх співробітників, спрямоване на поліпшення їх мотивації.

Нагрудний знак УБОЗТакі нагороди можна поділити на дві основні категорії:

нагороди за особливі досягнення в тій чи іншій сфері;

• нагороди на честь знаменної події в корпоративному житті організації.

Дизайн, форма, символіка, матеріали та тематика таких нагород можуть бути найрізноманітнішими. В силу високої затребуваності такої нагородної продукції їх виготовленням займається величезна кількість різних компаній і майстерень. Як правило, до переліку їх послуг входить розробка дизайну і складання майбутнього макету виробу, підбір оптимальних матеріалів, узгодження з замовником і подальше виготовлення.

Наприклад, нагороди Києва включають в себе великий асортимент продукції нагородного характеру, в який входять почесні нагрудні знаки, грамоти, ордени, медалі, кубки, військові відзнаки та інш.

Незважаючи на те, що призначення у нагородних виробів одне - це заохочення, смислове зачення вони можуть мати різне. Наприклад, виділяють нагороди за певний внесок у діяльність компанії або співтовариства, і нагородні значки, що позначають приналежність людини до тієї чи іншої організації, або виконання ним якогось певного завдання. Останні найчастіше є частиною корпоративної етики і видаються співробітникам, наприклад, за відмінне проходження навчання та ін.

28.06.2013                                                                                                                                 Т.М.